VİYANA’DA MODERNİZMİN BAŞLANGICI

  • 83 SHARES

Leopold Museum’da sergilenen, Tuna Nehri kıyısında farklı disiplinleri özümsemiş toplulukların Viyana sanat ve kültür tarihine olan etkilerini konu eden Vienna 1900 için son tarih 16 Mart.

50 yıllı aşkın süredir Rudolf ve Elisabeth Leopold tarafından oluşturulan koleksiyon seçkisi, 2001 yılından bu yana Leopold Museum’da sergileniyor. 5000’den fazla eserin tek bir çatı altında toplandığı müze özellikle 20. yüzyılın ilk yarısına odaklanıyor. Gustav Klimt’ten yoğun bir şekilde etkilenen Egon Schiele’nin de birçok eseri bu modern sanat müzesinin bir parçası oluyor. Hali hazırda, German Expressionism ve Vienna 1900 sergilerinin devam ettiği Leopold Museum, Viyana sanat tarihini hem salt bir biçimde hem de komşu coğrafyalardan etkilenen tarafıyla ele alıyor.

20. yüzyılın başında Viyana’nın dinamik ve canlı atmosferini yansıtma amacıyla bir araya getirilen Vienna 1900 seçkisi, Tuna Nehrinin etrafında şekillenen disiplinlere dikkat çekiyor. Aristokrasi, liberal entelektüellik, gecekondu mahalleri, katı muhafazakarlık ve modernitenin tek bir nehir etrafında toplanmasından ilhamla, seçki Viyana sanat tarihinin bu disiplinlerden sanat ve kültür başlıklarıyla nasıl etkilendiğini konu ediyor. Hans-Peter Wipplinger’in küratörlüğünü üstlendiği sergi, bu heterojen yapıyı tam olarak yansıtacak eserleri bir araya getiriyor.