VENEDİK BİENALİ’NDEN ROL ÇALAN BANKSY

  • 113 SHARES

Banksy, davet edilmediği Venedik Bienali’ni şahsına münhasır bir şekilde eleştiriyor. Şehirde sokak sanatçılarının yanında kendine bir stand hazırlayan Banksy, farklı boyutlardan oluşan tabloları ile bir portfolyo oluşturmanın yolunu yine sokaklarda buluyor.

Yıllardır gizeminden ser verip sır vermeyen sokak sanatçısı, ideolojisini sıra dışı aktivist hareketler ile dile getirmesi ile tanınıyor. Geçtiğimiz sene Londra’da gerçekleşen Sotheby’s’in açık artırmasında, 1.4 milyon dolar değer biçilen ¨Girl with Ballon¨ tablosunun şaşkın bakışlar arasında kendini imha etmesiyle kendinden fazlaca söz ettirmişti. Banksy, bu sene de Venedik Bienali’ne olan tepkisini kendine has üslubu ile gösterip, her zaman yaptığı gibi, bu bilgiyi bize Instagram sayfası üzerinden duyurdu.

Dünya’daki en prestijli bienallerden biri olan Venedik Bienali bilindiği üzere, 24 Kasım’a kadar sanat dünyasının gözü kulağı olacak. Bu sene bienalin davetsiz konuğu ise Banksy. Venedik’in sanatçılarla dolu sokağına, irili ufaklı 9 resim karesi ile koca bir tablo yerleştiren sanatçı, ¨Venice In Oil¨ ismini verdiği eserinde lüks bir cruise gemisinin önünde geleneksel kıyafetler ile gondola binen antik kenti tasvir etmekte. Resimleri satmak için sandalyesinde oturan kişinin Banksy’nin kendisi olduğuna dair dedikodular şehir efsanelerinde yerini şimdiden almış durumda. Instagram hesabı üzerinden yayınladığı videosunu ise: ¨Venedik Beinali’ndeki standımı hazırladım. Dünyanın en büyük ve en prestijli sanat etkinliği olmasına rağmen nedense hiç davet edilmedim. ¨cümlesi ile paylaştı.