ÜÇ ÜRETİCİ, ÜÇ MÜZE

  • 20 SHARES

Porsche, Ferrari ve Mercedes-Benz; küçük bir road-trip ile önde gelen üreticilerin tarihi değerlerini kendi müzelerinde deneyimleyebilirsiniz.

Porsche Museum
356, 550, 911 ya da 917; eğer bu haberi okumaya başladıysanız rakamlar size o kadar da anlamsız gelmeyecektir. Ve ilginizi henüz kaybetmediyseniz Porsche’nin bu tarihi model ve türevlerinden yaklaşık 80 tanesini hatta daha fazlasını Stuttgart’taki Porsche Museum’da bulabilirsiniz. Müze girişinden itibaren üreticinin kronolojik gelişimleri sizi etkilemeye başlıyor, ardından Ferdinand Porsche’nin teknik bakış açısıyla geliştirdiği Porsche imajını deneyimlemeye başlıyorsunuz. Takvimin farklı dönemlerine ve marka tarihindeki ikonik modellerine doğuşuna ya da değişimine göre sergilere de tanık olabileceğiniz Porsche Museum’un çıkışında 12 metre yüksekliğindeki duvar üzerindeki yaklaşık 3.000 adetlik fotoğraf enstalasyonu ise Alman üreticinin yol ve pist için yaratılmış otomobillerinden seçki sunuyor.

Ferrari Museum
Ferrari Museum’un Maranello’ya Ferrari’nin toprakları denmesine ne kadar katkısı olduğunu bilmiyoruz, fakat şöyle bir gerçek var: Müze Ferrari’nin tarihi değerini ve misyonunu anlamamıza büyük ölçüde yardımcı oluyor, hatta başka bir otomobil üreticisine hayran olsanız bile kırmızı otomobile platonik bir aşk besleyebilirsiniz. Müze içerisinde Ferrari’nin şu ana kadar lanse ettiği araçları, F1 için yaratılan efsanevi şampiyonları görmek mümkün. Ancak en dikkat çekici nokta bir simülasyon aracı yardımıyla kendinizi F1 kokpitinde bulmanız oluyor. Daha önceden alacağınız kısa süreli bir eğitimle gerçek bir F1 deneyimi yaşamaya başlıyorsunuz. Bununla birlikte Ferrari’nin var olma amaçlarından biri olan hız tutkusunun aslında ne kadar da dizginlenemez bir iç güdü olduğunu fark ediyorsunuz.

Mercedes-Benz Museum
Stuttgart’taki Mercedes-Benz Museum’un eşsiz bir tarafı var, tarihteki en eski otomobil markalarından biri olması sebebiyle Mercedes-Benz’in elinde tarihi bir arşiv var ve Almanlar bunu göstermek konusunda oldukça hevesli. 130 yıllık bir zaman tünelini test etme şansına sahip olduğunuz alan 16 bin metrekarelik bir alana yayılmış durumda. 9 katlı müzede yaklaşık 160 araç sergileniyor ve bunlar sadece Mercedes-Benz’in ürettiği otomobiller değil, markanın farklı türdeki araçları da -otobüs ve kamyon gibi- Stuttgart’ta görülebilir. Yaklaşık iki saatlik bir turla hem klasik ve koleksiyonu yapılacak kadar nadir araçları hem de güncel modelleri görmek mümkün.