TÜRKİYE’NİN İNTERNET GEÇMİŞİ

  • 147 SHARES

Hayal Pozantı’nın perspektifinden ve nevi şahsına münhasır harflerinden yola çıkarak, Türkiye’nin teknolojiyle entegrasyonuna sembolik bir bakış.

Hayal Pozantı’nın istatiksel datalara, bilgisayar ve insan arasındaki ilişkiyi irdeleyen soyut ve geometrik çalışmaları, kendisinin yüksek lisans eğitimi sırasında devam eden cyborg’ların antropolojisi üzerinden şekilleniyor. Farklı şekillerden oluşturduğu özgün harflerle yarattığı alfabeyi eserlerine entegre eden Pozantı’nın amacı, bu robotik ilişkiyi moleküllerine ayırmak.

Pozantı’nın bu eserine adını veren 1993 yılı, Türkiye’nin kamusal olarak internetle tanıştığı ve sabit hatlı telefonların geçici bir süreyle sadece meşgul çaldığı yıl. Pozantı’nın akrilik boya ve yağlı kalemlerle tamamladığı sembolik eser, sadece Türkiye’nin internetle tanıştığı yılın değil, ülkenin bilgisayar teknolojisiyle haşır neşir olduğu diğer günleri de hatırlatan bir koleksiyona dahil oluyor. 1993 (The year that Turkey first established a connection to the internet) ile ilgili daha fazla bilgi almak için Dirimart ile iletişime geçebilirsiniz.