STÜDYO ZİYARETİ

  • 14 SHARES

Paris’tesiniz; “Müze, galeri gezmek de bir yere kadar.” diyor ve değişiklik istiyorsunuz. Sanat eserlerinden ziyade sanatçı özelinde bir deneyim için telefonunuzdaki haritalarınıza 5 Rue Victor Schoelcher yazmanızı tavsiye ediyoruz.

Zira Fondation Giacometti’nin içinde sadece eserlerin değil; sanatçılara ait stüdyoların da reprodüksiyonunun yapılabildiğini keşfedebilmek kulağa oldukça enteresan geliyor. İsviçreli heykeltıraş Alberto Giacometti’nin tüm zamanını geçirdiği stüdyosunda yapıtlarını anlamlandırmak ve onunla aynı havayı solumak isteyenler için sürprizler bu kadarla sınırlı kalmıyor. Giacometti’ye ait daha önce hiç sergilenmemiş plastik ve kilden eserler, mobilyalar, duvar resimleri stüdyo kontenjanını ilginç kılan detaylardan. Ölümünün üzerinden 50 yıl geçse de eşi Annette Giacometti tarafından 350 heykel, 90 resim, 2000’den fazla çizim ve dekoratif sanat objesinin özenle saklanması ile hayata geçirilen vakfın sanatçıya adanmadan önce dekoratör Paul Follot’ya ait olmasının da estetik açıdan bulunduğunuz atmosfere etkileri büyük.

Follot’nun zamanında hem ev hem stüdyo olarak kullandığı bu eski bina, eklektik bir mimari çizgiye sahip. Art Nouveau ve Art Deco’nun iç içe geçtiği yapı, minimal bir restorasyon ile bugüne ulaşmış durumda. Özüne sadık kalan ve artık Giacometti’ye adanan bu yeni fondasyonun küratörü ise Centre Pompidou’nun eski direktörü Catherine Grenier. Bir sanatçının tümüyle anlaşılmasının salt işlerini inceleyerek mümkün olmadığını savunan Grenier, Fondation Giacometti’de bu algıyı kırmak istiyor. Bu bağlamda heykeltıraşın çağdaşı olan sanatçı ve yazarlarla arasındaki entelektüel ilişkiyi ön plana çıkarmayı, ikonik fotoğrafçıların portreleri
ile ona yakından bakabilmeyi amaçlıyor.