SİNEMATOGRAFİDE GERİ SAYIM

  • 37 SHARES

Filmleri, sanat ve bilim perspektiflerinde değerlendirerek farklı retrospektiflere yer veren Academy Museum of Motion Pictures için tarih, 2021’in Eylül’ü.

Ertelenen etkinlere bağışıklık kazandığımız şu zamanlarda kimi zaman güncellenen tarihleri takip etmekte zorlanıyoruz. Belirsizlikler içerisinde son bulan 2020 senesinin ardından 2021’in takvimi de bu şekillenmeye başlıyor. 2021’in 30 Eylül’ünde kapılarını açacak olan Academy Museum of Motion Pictures ise verebileceğimiz en güncel örneklerden biri. Film yapımının sanat ve bilim perspektifinden değerlendiren müzede, dünyanın farklı lokasyonlarındaki önemli filmler ve yapımcılar referans alınarak bir araya getiriliyor. Pritzker Ödüllü mimar Renzo Piano, daha önce May Company binası olarak bilinen ve fütüristik küresel şekli nedeniyle kolayca tanınan bir Amerikan simgesi olan tarihi Saban Building’i müzenin lokasyonu olması için restore ediyor.

Evrensel olarak belli bir hayran kitlesine sahip filmlerin sergilerine yer verecek olan Academy Museum of Motion Pictures, aynı zamanda Studio Ghibli’nın kurucularından Hayao Miyazaki’nin daha önce hiç görülmemiş bir retrospektifine de bir bölüm ayırıyor. Öte yandan Gregory Peck’in açıklamalı senaryo notlarından ve Jaws’tan köpekbalığının tam ölçekli modelinden oluşan özel sinema hikaye koleksiyonları da bulunuyor. Şimdiden 2021’nin Eylül’ü için Los Angeles seyahat planlıyorsanız, Academy Museum of Motion Pictures’ı listeye eklemenizi öneririz.