Saatchi Gallery London’da Yılın Karması

  • 175 SHARES

Saatchi Gallery’nin 28 Şubat’a kadar ağırladığı ‘Painters painters’, senenin en ilginç karma sergilerinden olmaya aday… Yazı Berrak Damlacık.

Cesur eserleri, netlik algısını şekillendiren çizgileri ve derinlik kavramını sorgulayan çağrışımları ile Bjarne Melgaard zamanın en iddialı ve tartışmalı sanatçılarından biri. Gizli katmanlar eşliğinde değişik animasyonlara ve vahşi fırça vuruşlarına eserlerinde bolca yer veren Norveçli sanatçı Saatchi Gallery, Londra’da yer alan ‘Painters painters’ karmasının sadece bir ismi.

installation view of Martin Maloney's included works

'Future Portrait (#49)', by Richard Aldrich, 2003
‘Future Portrait (#49)’, by Richard Aldrich, 2003

Melgaard’ın özellikle hayran olduğu Richard Aldrich’in yanı sıra sergide aynı zamanda Dexter Dalwoos ve Martin Maloney’e de rastlanıyor. Eserlerinin anlaşılmasının zorluğu ile tanınan Aldrich, kendini yaratılarının ötesinde konumlandıran bakış açısı ile sergiye varoluşçu bir sorgulama katıyor. Bunun yanında Dalwood da sanatı kritik eder yorumları ile sergiye eleştirel bir boyut ekliyor. Gerçek ve gizemi bir arada sergileyen, varlığın yokluk ile dengesini yakalamaya çalışan karma sergi ‘Painters painters’ 28 Şubat tarihine kadar görülebilir.

Kapak görseli: Kurt Cobain’s Greenhouse, by Dexter Dalwood, 2000