RODIN SERGİSİ NASIL YAPILIR Kİ?

  • 154 SHARES

Lojistik, evrak süreci, gümrük vergisi, sigorta ve enstalasyon masrafı… Herkes Rodin’in heykellerini bir galeride buluşturmayı bu masrafların imkansızlaştırdığını sanırdı. Ama Londra’daki Bowman galeri bu yargıyı ortadan kaldırıyor.

Londra’daki Bowman heykel galerisinin kurucusu Robert Bowman, Auguste Rodin’in büyük bir hayranı. Sanatçıya ilgisi 80’lerin sonunda Sotheby’s müzayede evinde çalışıyorken başlıyor. Hatta daha spesifik olursak, New York Times’a verdiği röportaja göre, ‘She Who Was Once the Helmet Maker’s Beautiful Wife’ eseriyle başlıyor her şey… Bu heykel şimdi Rodin müzesinde Paris’te yer alıyor. Zira pek çok Rodin heykelinin buluştuğu lokasyon olan Musée Rodin, Bowman’ın da sıklıkla giderek sanatçının pratiğini iyice kavradığı yer.

1993’te Bowman kendi galerisini açtıktan sonra ise, ilk önemli eser alımı ancak 1997’de gerçekleşiyor; 150 bin Dolar değerindeki bir “Thinker” heykeliyle. Bowman’ın bankadan kredi çekerek alabildiği bu eserin bir benzerinin, geçenlerde 3.2 milyon Dolar’a satıldığını belirtelim. Anlayacağınız üzere Bowman’ın Rodin ile başlayan yolculuğu, yıllar içerisinde diğer önemli heykeltıraşları da kapsayarak uzuyor. Galeri, 19. ve 20. yüzyıldan heykelleriyle, kendi alanında giderek güçleniyor.

Yeni açılan “Rodin: The Birth of Modern Sculpture” sergisi de bunun bir göstergesi. Zira toplamda 32 Rodin eserinin bir araya geldiği bu sergi, sanatçının gösterime çok az çıkmış bazı çizimlerini de ortaya çıkarıyor. Büyük bir müze veya çok popüler bir galeri söz konusu olmadığı sürece, Rodin gibi bir sanatçının böyle kapsamlı bir seçkisini görmek, hayal etmesi pek kolay bir etkinlik değil. Neden mi? Çünkü 50 bin Dolardan daha değerli her eserin pasaportu olması gerekiyor. Ve bu eserlerin sigortaları bile birkaç milyondan ibaret. Belirli taşıma kuralları gibi şeyler de bunların yanında teferruat tabii… Ama Bowman Sculpture, ne yapıp edip bunu başarmış. O yüzden bir senede hazırlanması imkansız görülen bu sergi, mutlaka görülmeli.

6 Duke Street St James’s, London, SW1Y 6BN