RÉNE MAGRITTE: THE FIFTH SEASON

  • 66 SHARES

Adresi veriyoruz: 151 3rd St, San Francisco, CA 94103. Haritalarınızdan baktığınızda San Francisco Museum of Modern Art’tan bahsettiğimizi anlayacaksınız. Rene Magritte’in son dönem eserlerini incelemeye bekleniyorsunuz.

Magritte her ne kadar sürrealizm ile ilişkilendirilse de tarzında bir senteze ulaşmak ve kendi üslubunu bulmak için bu akımdan kopması gerekti. San Francisco Museum of Modern Art ise dokuz galerisine yaydığı bu sergide tamamen sanatçının kariyerinin son dönemine (1940-1960 arası) odaklanıyor. 70’den fazla resim, izleyiciye ironi ile kanaat kavramları dışında sanat yaşam sorunsalını ve beraberinde gelen paradoksları sorgulatıyor.

28 Ekim’e kadar sürecek olan serginin isminin 5. sezon olması tümüyle sanatçının ileri dönem işlerine odaklanmasından kaynaklanıyor. Tümüyle çizgisi oturmuş bir Magritte retrospektifi olarak adlandırabileceğimiz bu sergi, modernizm döneminden günümüze geçişte ressam ve işlerinin neden hala konuşulduğunun bir kanıtı niteliğinde. İroni, felsefe, fantazi ve inanç nosyonlarına aynı anda dokunmayı başaran, gördüğümüz ve bildiğimiz arasında bir köprü kuran Magritte’in dilini keşfetmek için ideal bir aktiviteye sahipsiniz.