“Reconstruction of the Universe”

  • 156 SHARES

Çinli sanatçı Sun Xun’un Audemars Piguet Art Commission desteğiyle gerçekleştirdiği son çalışması Art Basel 2016’nın ilgi görenlerinden.

Her ne kadar Art Basel geçtiğimiz Pazar günü itibariyle geride kalmış olsa da sanatçı Sun Xun’un Audemars Piguet’ye özel olarak geliştirdiği farklı düzlemdeki evren tasviri hala akıllarda. Çinli sanatçının daha önceki eserlerinden farklı bir perspektif sunan Reconstruction of the Universe, temelde sanatçının ‘gerçeklik’ merakına dayanıyor. Eserlerinin özünü “daha önceleri kağıttan kuşlar yapardım ve onların gerçekten uçtuklarını hayal ederdim” sözleri ile açıklayan sanatçı, bu kez daha mimari bir boyutta çalışıyor. Yüksek saatçilik maison’u Audemars Piguet tarafından finanse edilen sanat eserleri kıvrımlı duvarlar, özel kesimli tahta objeler, cam toplar ve kuş-balık formlarına odaklanan filmlerden oluşarak üç boyutlu bir gerçeklik yakalıyor.

sunxun1

sunxun2

Sanatçının Pekin’de bulunan atölyesinde geliştirdiği farklı enstalasyon parçalarının bir kısmı da prodüksiyon esnasında Miami’de bir araya getiriliyor. Eserin arkasında ise sanatçının imzası dışında uzun bir asistan ve öğrenci listesi de yer alıyor.
Sun’un hayali animasyonları ziyaret ettiği Audemars Piguet-Le Brassus merkezinden de esinleniyor. Müzikal enstrümanların, kuş kanatları, eski stil film kameraları ve akan ırmaklarla birleştiği çalışmalarda Çin sembolizmi ve İsviçre yüksek saatçiliğine yer veriliyor.