PRIMA DONNA FRIEZE MASTERS’DA

  • 135 SHARES

Opera sanatçısı, aktris, performans sanatçısı, şair ve ressam. Semiha Berksoy hayatını tek bir titre sığdıramayan bir kreatif güce sahipti. Şimdi ressam yönü Londra’da Frieze Masters tarafından kutlanıyor.

Öncelikle bu sergiyi görmek için elinizi çabuk tutmanız gerektiğini baştan belirtmemiz gerekiyor. Zira Frieze Masters 2018 kapsamındaki 4-7 Ekim tarihinde görülebilecek bu sergi, Londra’ya spontane bir hafta sonu seyahat planı yapmayı gerektiriyor. Galerist ve Vigo Gallery işbirliğinde Frieze Masters’da “Spotlight” bölümünde sergilenen Berksoy resimleri, spesifik olmak gerekirse G15 isimli booth’da. Yaratıcı kariyerine 21 yaşındayken Türk sinemasının ilk sesli filmi “İstanbul Sokakları” ile başrolde başlayan Berksoy’un resim ile bağı ise çok daha genç yaşlarına dayanmakta. Aldığı sanat eğitimi ile birlikte vizyonunu erken yaşlarda genişleten sanatçı, görsel bir günlük tutmak adına resim yapar. Bu da kendi hayatından kesitleri sıkça tablolarında bizim ile paylaştığı anlamına gelir.

1969 yılında ilk solo sergisini düzenleyen Berksoy, uluslarası bir ressam olarak tanınmaya ise Robert Wilson, Rosa Martinez ve Omar Kholeif gibi isimlerin sanatçıyı Venedik ve Şangay Bienallerinde temsil etmeleri ile başladı. Frieze Masters kapsamındaki kürasyon ise Berksoy’un görsel ve opera pratiği arasındaki ilişkiyi çözümlemeye olanak veren ve ünlü işlerinden bir seçkiden oluşuyor. Resimlerinde opera ve oyunlardan sevdiği karakterler ve sahneler ayrıca kişisel hayatından travmatik bazı olaylara da yer vermeyi seven Berksoy’a ait resimleri görmek için Londra’ya uçmaya değeceğine emin olabilirsiniz.