Tom Wesselmann RetrospektİFİ

  • 84 SHARES

Yarattığı eserlerinde çağdaş sanatın Pop’a dönük yüzünü izleyicileriyle buluşturan Tom Wesselmann, Mitchell Innes & Nash’de!

Tom Wesselmann Pop Art’ın en tanınmış isimlerinden birisi. Yarattığı eserlerinde çağdaş sanatın Pop’a dönük yüzünü izleyicileriyle buluşturan sanatçı satüre edilmiş renklerle kadın figürlerini bir araya getirdiği serilerinden olan “Great American Nude” ile çokça tanınıyor.

Tom Wesselmann, Portrait Collage 9, 1959 Kredi; Mitchell-Innes & Nash

Tom Wesselmann, Portrait Collage 9, 1959
Kredi; Mitchell-Innes & Nash

Tom Wesselmann, Still Life 3, 1962 Kredi; Mitchell ınnes & Nash

Tom Wesselmann, Still Life 3, 1962
Kredi; Mitchell Innes & Nash

1931 yılı doğumlu Wesselmann’i sanata yönlendiren temel meraklardan biri üniversitede eğitimini aldığı Psikoloji merakı oluyor. Sanatın psikolojik çıkarımlarla özdeşleştiğine inanan sanatçı üniversite eğitimden sonra ise sanat eğitimi alarak kendisini çalışmak istediği alanda uzmanlaştırıyor.

İçinde yaşadığı en verimli çağlarına 1960’lı yıllarda giren Wesselmann’ın 40 yılı aşkın süre boyunca devam eden sanat yaşamında sayısız çalışması bulunuyor.

Şimdi ise Tom Wesselmann’ın American Pop sanatı üzerinde geliştirici rolünü incelemek üzere çalışmalar yapan vakıf Tom Wesselmann Estate ve New York’un seçkin galerinden Mitchell-Innes & Nash işbirliğinde 2004 senesinde hayatını kaybeden sanatçının çalışmalarından oluşan bir sergi açılıyor. 21 Nisan – 28 Mayıs tarihleri arasında görülebilecek sergide Pop Art’ın ikonik isminin farklı dönemlerden kalma eserlerine yer veriliyor.

Wesselmann_Seascape_10_12732_s5

Tom Wesselmann, Seascape 10, 1966 Kredi; Mitchell Innes & Nash

Tom Wesselmann, Great American Nude 19, 1961 Kredi; Mitchell ınnes & Nash

Tom Wesselmann, Great American Nude 19, 1961
Kredi; Mitchell Innes & Nash

Tom Wesselmann, Greenpoint, 2000 Kredi; Mitchell ınnes & Nash

Tom Wesselmann, Greenpoint, 2000
Kredi; Mitchell Innes & Nash