PONTI’NİN BATI YAKASI MACERALARI

  • 178 SHARES

Rizzoli yayınlarından yeni çıkan “Gio Ponti in the American West”, İtalyan tasarımcı Gio Ponti’nin Amerika’daki imza binası Denver Art Museum’un hikayesine odaklanıyor.

“Mid-century” akımı denildiğinde akla gelen ilk isimlerden mimar ve tasarımcı Gio Ponti’nin kariyerinin farklı bir spektrumuna odaklanan “Gio Ponti in the American West”, tek bir binanın biyografisi olarak tanımlanabilir. Kitap, Ponti’nin Amerika’da imzasını attığı ilk ve tek bina olma özelliği taşıyan Denver Art Museum’un hikayesini kurulduğu 1971 yılından başlayarak kronolojik bir perspektifte inceliyor.

Bugünün sanat müzesi mimari trendleri şekillendiren bir vizyona sahip Denver Art Museum’ı ilginç kılan ise iki yıl süren renovasyon projesinin bu yıl tekrar açılıyor olması. Yeni tasarım galerilerini bünyesine ekleyen yapıda artık Ponti tasarımı objelerden bir kürasyon da yer almakta. Yazarlığını Taisto Makela’nın üstlendiği 160 sayfalık “Gio Ponti in the American West”, tarihi fotoğraflar ve mimari detaylar yardımıyla mimarın kariyerinin sonunda nasıl yolunun Amerika’ya düştüğünü bir hikaye formatında inceleyen sürükleyici bir formatta ilerliyor.