PICASSO’NUN ÖZEL HAYATINI OKUMAK

  • 134 SHARES

Pablo Picasso’nun işlerini çözümleyebilme becerisi, ancak sanatçının özel hayatına dair bir bilgi birikiminiz olduğu takdirde kazanılıyor. Rizzoli yayınlarından yeni çıkan “Picasso’s Women: Fernande to Jacqueline”, bu başlık özelinde gerçek bir kaynakça niteliğinde.

Uzun dönemdir Picasso biyografi yazarlığı yapan John Richardson’un yazarlığını üstlendiği “Picasso’s Women: Fernande to Jacqueline”, sanatçının tüm ilhamını gündelik hayatından edindiği fikrinin uzun zamandır büyük bir savunucusu. Bu fikri ilk öne attığı tarih ise 1962. Bu sebeple, 2020 yılında artık tecrübeyle sabit bu tezini, ressamın özel hayatı ve spesifik olarak kadınlar ile ilişkisi ile bir kez daha kanıtlıyor oluşu gayet kabul edilebilir bir durum.

Rizzoli yayınlarından çıkan kitap, Picasso’nun özellikle hayatında büyük bir etkiye sahip olup, işlerinde yansımalarını gördüğümüz sekiz isme odaklanıyor. Richardson, kitapta Fernande Olivier, Olga Khokhlova Picasso, Sara Murphy, Marie-Thér èse Walter, Dora Maar, Françoise Gilot, Sylvette David ve Jacqueline Roque Picasso’ya ayrı bir bölüm ayırıyor. Her isim ile olan ilişkinin sanatçının işlerine yansıması farklılaşırken, ressamın değişen form ve renk seçimleri de sembolik anlamlar taşıdığı için, özel hayatına dair bir şifreleme sistemi sunuyor.  İlgilenenler için kitap, rizzoliusa.com’da 135 dolara satışta.