PIANO RETROSPEKTİFİ

  • 63 SHARES

“Bir mimar olarak hayatınızın tümünü yer çekimine karşı savaşma fikriyle sürdürürsünüz.” Bu sözler Renzo Piano’ya ait ve ne demek istediğini anlamak için 15 Eylül’den itibaren Londra Royal Academy of Art’s’a davetlisiniz.

Gözünüzü kapatın, Avrupa ve Amerika’da bulunan belli başlı mimari yapıları aklınıza getirin. Londra’daki “The Shard”, Paris’teki “Centre Pompidou”, New York’taki Times Binası’nı düşünün. Bu kadar farklı mimarideki yapıların çiziminin aynı kişiyr ait olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Renzo Piano vizyonunu bir retrospektife sığdırmak hiç kolay olmasa da, 15 Eylül’de London Royal Academy of Arts’da açılacak The Art of Making Buildings, ‘bu challenge’ı üstlenmeyi kabul eden ilk sergi’ özelliğini taşıyacak. Piano’ya özgü neo-modernist perspektifin inceleneceği seçkide, görsel hafızamızda yer eden pek çok yapıya imza atmış mimarın İtalyan genlerinden gelen estetik anlayış 16 örnekle aktaratırılırken; form, materyal ve mühendisliğe dair temel nosyonları görsel bir dile dökmekte.

“The Art of Making Buildings” de Piano’ya ait daha önce hiç sergilenmemiş çizimler, modeller, fotoğraflar ve maketlerin yanı sıra yönetmenliğini Thomas Riedelsheimer’ın gerçekleştirdiği kısa bir filme de yer verilecek. Serginin ana odağı ise “Island” isimli Piano’nun 100’den fazla işinden oluşan heykelsi enstalasyonu. Mimar ile işbirliğinde tasarlanıp kürate edilen ve adına Londra’da gerçekleştiren bu ilk retrospektifi ziyaret etmek için 20 Ocak’a kadar vaktiniz bulunmakta.