PARİS’İN YENİLENEN TARAFI

  • 268 SHARES

1977 yılından bu yana Paris’in modern mimarisi olarak adlandırabileceğimiz Center Pompidou’nun yeni görünümü için 2027’yi bekliyoruz.

Yapıların içerisindeki mimari stilin dış cephelere yansımalarının paralellik göstermesi alıştığımız bir tarz, tıpkı Center Pompidou gibi. 1970’lerin radikal binalarından biri olarak görünen Renzo Piano ve Richard Rogers imzalı sanat merkezi, Paris’in modern mimariye olan bakış açısını halihazırda yansıtıyor. Öte yandan bir süredir sanat bağlantılarında ziyaret edemediğimiz lokasyonlara dair özlememiz artarken, Center Pompidou bu süreyi 2026 yılının sonuna kadar uzatacağını söylüyor.

1977 yılında açıldığı günden beri kapsamlı bir restorasyona girmeyen sanat merkezi, 2023’ün sonundan 2026 yılının sonuna kadar kapatılacağını duyurdu. 2027’de müzenin 50. yıl dönümüne yakışır bir şekilde yeniden açılacak olan Center Pompidou’nun restorasyonun şimdilik 200 milyon euro’ya mal edileceği düşünülüyor. Ayrıca her sene 1.4 milyon öğrencinin kütüphanesi olan ve sergilere ev sahipliği yapan sanat merkezi için de geçici olarak alternatif bir yapı düşünülüyor. Yenilenmiş hali ile Center Pompidou, şimdiden 2027 yılındaki Paris seyahatiniz şekillendirebilir.