PARİS’İ YENİDEN KEŞFETMEK

  • 219 SHARES

Musée du Louvre’u ziyaret etmek hiç bu kadar basit ve kolay olmamıştı çünkü müze tüm sanat koleksiyonlarını dijital platforma taşıyor.

Geçtiğimiz sene bu zamanlarda evde vakit geçirmenin binbir türlü yolunu arıyorduk. Düzenlenen kütüphaneler, fazlalıklardan kurtulan gardıroplar, totalde bir fırın üretimine denk gelecek ekmek yapımları ve tabii ki yoga. Ayrıca bu periyot içerisinde ekranlarla olan iletişimizin artması, dijitalleşmenin en büyük adımı olarak karşımıza çıktı. Ancak geçtiğimiz Nisan ayına kadar sergileri sanal bir şekilde ziyaret etmek aklımızın ucundan geçer miydi? Bu soruya farklı perspektiflerle yaklaşılsa da, birçok müze fiziki şartlarda görebileceğimiz seçkilerini dijital ortamda sunmaya karar verdi. Fakat bu listenin içerisinde Musée du Louvre yoktu, ta ki bugüne kadar.

482.000 çalışmadan oluşturulan veri tabanı Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Çince dil seçeneği ve interaktif bir harita sunuyor. Uzmanlar tarafından düzenli olarak güncellenecek olan web sitesi, tabiri caizse ziyaretçilerin bir odaya girmek için saatlerce beklemelerine gerek kalmadan müzeyi dolaşabilmelerine olanak sağlıyor. Tercihinizi, Musée du Louvre’u dijital olarak gezmekten yana kullanmak isterseniz, collections.louvre.fr adresini ziyaret edebilirsiniz.