PARIS PHOTO BAŞLIYOR

  • 79 SHARES

1997’den beri devam eden Paris Photo, 22. edisyonuyla Paris’i yeniden kültür başkenti haline getiriyor. Fotoğrafçılığın geçmişi ve bugünü arasında bağ kurmak için okuyunuz, ziyaret ediniz.

1997’de Carrousel du Louvre’de başlayan fotografik macera, 2011’den beri Grand Palais’te devam ediyor. Bu sene 22. Edisyonu gerçekleşecek olan Paris Photo, multi-disipliner bir bakış açısıyla fotoğrafçılıkta gerçek ve fotoğraf arasındaki ilişkiyi irdelemek üzerine yola çıkıyor. Popüler kültürde kadının yeri ve kadının nasıl temsil edildiği, bu seneki serginin odak noktalarından biri olarak karşımızda. Kadınların fotoğrafçılıktaki yerini baki kılmak ve bugüne kadar geçen zaman içerisinde fotoğrafçılıkta adından söz ettirmiş sanatçılara saygı duruşunda bulunan sergi, bu ilham kaynağını afişi için seçtiği fotoğrafla da yansıtıyor. Mickalene Thomas’ın Afro-Amerikan kültüründen esinlenerek çektiği Calder Serisi, Paris Photo’nun bu seneki temasıyla örtüşüyor.

Serginin alışılagelmiş bölümlerine ek olarak, bu sene Curiosa adındaki yeni bölümü keşfetmeye hazır olun. 2019 Venedik Bienali’nde Fransız Pavyonu’nun küratörü olarak da lanse edilen Martha Kirszenbaum’un küratörlüğündeki Curiosa bölümü, fotoğrafta cinsiyete dayalı dominasyonu, güç dengelerini ve fotoğrafçılıkta insan bedeninin yarattığı erotizmi sorguluyor olacak.