OKYANUS KIYISINDA BİR MÜZE

  • 5 SHARES

Deniz kıyısında yapılacak aktiviteleri zenginleştirme fikriyle yola çıktığımızda, karşımızda beliren en ilgi çekici destinasyonlardan biri Cornwall, St. Ives’daki Tate Museum oluyor.

Üstelik 2018’in “Art Fund Museum of the Year” ödülünü alması da cabası. Sayfiyelerin kendine has sakin kimliğinin sanatçılar üzerindeki yapıcı etkisinin kolaylıkla görülebildiği kasabalardan biri Cornwall’daki St. Ives, Londra menşeili Tate Museum’ın bir nevi yazlık versiyonu. Porthmeor Beach’in kıyısında konumlanan müze, 1993’te kurulmasına rağmen şu anki popülerliğini 2017’de yenilenen mimari çizgisiyle koruyor.

Savaş sonrası İngiliz Modernizminin alevlendiği kasabalardan biri olan St. Ives, klasik yaz aktivitelerinize bir doz kültür aşılamak için enteresan destinasyonlardan. Müzenin mimarisi Ben Nicholson’ın işlerinden ve kasabanın kendine özgü geometrisinden ilham alıyor. Sürekli sergilerde karşınıza eserleri çıkacak isimler arasında Alfred Wallis, Ben Nicholson ve Barbara Hepworth bulunurken, 30 Eylül’e kadar sürecek olan Patrick Heron retrospektifine de zaman ayırmanızı öneriyoruz.