Müzelerİn Instagram BİRLİĞİ

  • 54 SHARES

New York’taki 32 müze, 26 Nisan’da sosyal medyadaki güçlerini MuseumInstaSwap hashtag’iyle dahice -ve kompleks olmaksızın- birleştiriyor.

2015’te Londra’daki 10 müze, sosyal medya hesaplarında birbirlerinin koleksiyonlarından paylaştıkları görsellerle yeni bir ‘network’ (veya daha bilindik bir tanımla ‘hashtag’) yaratmıştı. “Farkındalık” kelimesi pek hoşumuza gitmese de, sanıyoruz bu çağdaş bir yöntemle kültürel farkındalık yaratabilmek adına bulunmuş dahiyane bir yöntem. Zira şöyle örnek verelim; hepiniz kesin bir(kaç) müze takip ediyorsunuzdur, ama mesela hiç gitmediklerinizi pek de merak etmiyor olabilirsiniz. Gitmediğinizden, koleksiyonlarından veya sergilerinden etkilenme fırsatı da yakalamamışsınızdır… “MuseumInstaSwap” adı verilen bu paylaşım hareketi ise, işte tam olarak bu noktada işe yarıyor. Sevdiğiniz bir müze, size başka bir müzeyi sevdiriyor. Müzeler birbirlerinin tema ve sergilerine paralel yaptıkları görsel seçkisiyle, takipçilerinin sanat kurumları arasındaki canlı perspektifi keşfetmelerini sağlıyor.

Londra’dan sonra, geçen sene New York’ta düzenlendiğinde, paylaşıma 18 müze katılmıştı. Her müze, başka müzede çekilen fotoğrafları paylaşmıştı. Örneğin, MoMA, American Museum of Natural History’nin koleksiyonundan görseller yayınlamıştı. Metropolitan Museum of Art ise Queens Museum ile eşleşmişti. Bu yıl ise hashtag harekatında katılımcı sayısı artıyor ve New York’ta 32 müze güçlerini birleştiriyor. 26 Nisan gerçekleşecek paylaşım gününe dair duyduğumuz ilk çift, Guggenheim ve MoMA. Gerisi için #MuseumInstaSwap hashtag’ini takip ediniz.

Not: Sosyal medya diyoruz ama esas mevzu Instagram’da.