Jan Fabre Hermitage Museum’da

  • 35 SHARES

Ustalara saygı kuşağında, bu sefer Jan Fabre ve metamorfozlarla zenginleşen eserleri yer alıyor. Hem de Rubens, Jordeans ve Van Dyck gibi zanaatçılarla aynı salonda… Yazı Berrak Damlacık.

Multi disipliner sanatçı, piyes yazarı, sahne yönetmeni, koreograf ya da tasarımcı… Siz ne olarak adlandırırsanız adlandırın dönemin en kreatif sanatçılarından biri olan Jan Fabre şimdi de State Hermitage Museum’da Rubens, Van Dyck, Jordeans ve diğer flaman ustalarla aynı salonda yer alıyor.
Royal Academy of Fine Arts eğitiminden sonra sanatın farklı dallarında (özellikle sahne sanatlarında) adından çokça söz ettiren Fabre şimdi de doğduğu topraklarda, aynı dili konuşan diğer usta sanatçılarla aynı sergi salonlarında yer alıyor.
2008 senesinde Louvre’da, bu yaz da Floransa’da çağdaş parçaları ile sanat meraklılarına Renaissance’ın güncel bir versiyonunu sunan sanatçının ‘Knight of Despair/Warrior of Beauty’ sergisi, Fabre’nin yaratıcılığında geldiği son noktayı daha önce de Anish Kapoor, Zaha Hadid gibi isimlerin yer aldığı platformda bir araya getiriyor.

me-dreaming-1978-courtesy-of-artist
Me, dreaming, 1978, courtesy of artist

vanitas-vanitatum-omnia-vanitas-series-2016-angelos-bvbajan-fabre
Vanitas vanitatum, omnia vanitas series, 2016, Angelos bvba/Jan Fabre

Jan Fabre’nin oldukça sarsıcı eserlerinden oluşan sergide, figüratif heykeller ve heybetli enstalasyonlar eşliğinde metaforik bir çağrışım yakalayarak sanat severlere ‘sergilerin birer kelebek olduğu’ imajını çağrıştırmaya devam ediyor. Kelebeğin bir kanadı Old Hermitage Winter Palace’ın sanat işlerini barındırırken diğer bir kanadı General Staff Building’in (serginin yer aldığı müze) işlerine yer veriyor. Kelebeğin vücudunda ise ikisinin birleşimi yer alıyor.
‘Knight of Despair/Warrior of Beauty’ Faber’nin ölüm, yaşam, bütünlük ve metamorfoz dolu eserlerine ev sahipliği yapıyor. 9 Nisan 2017 tarihine kadar görülebilecek sergi ile ilgili daha fazla detay; hermitagemuseum.org’da.