MODERN FİKİR ENSTALASYONU

  • 6 SHARES

Charlotte Perriand’ın yaratıcı sürecine odaklanan Charlotte Perriand: The Modern Life retrospektifi 19 Haziran itibarıyla London Design Museum’da gösterimde olacak.

Mobilya tasarımlarını genel perspektifte düşündüğümüzde aklımıza gelen isimler genellikle erkekler oluyor. Pek çok disiplinde erkek hegemonyasını görüyor olsak da bu stereotipe karşı gelen isimlerden de bahsetmek mümkün, tıpkı Charlotte Perriand gibi. Cinsiyet tabusunu kıran Perriand’ın fikirlerinde oluşan her bir tespit tasarımlarına da yansıyor. Öyle ki, Le Corbusier ve Pierre Jeanneret ile birlikte geliştirdiği metal sandalyeler serisi ya da mobilyada daha önce kullanılmayan cam malzemesini tasarımlara eklenmesi, bir önceki cümlemize referans olarak gösterilebilir.

19 Haziran ile 5 Eylül tarihleri arasında London Design Museum’da ziyaret edebileceğiniz Charlotte Perriand: The Modern Life ise tam da bu noktada Perriand’ın vizyoner bakış açısına odaklanıyor. Tasarımcının çalışmaları ve fikirlerinin yanı sıra yaratıcı sürecini yansıtan seçkiyi bir dizi eskiz çalışmaları, fotoğraflar ve prototipler tamamlıyor. Aynı zamanda Perriand’ın tasarım yaklaşımının ana hatları üç tematik bölüm aracılığıyla bir araya getiriliyor: The Machine Age, Nature and the Synthesis of the Arts ve Modular Design for Modern Living. Modernist ve yenilikçi fikirleri ile “Herkes için tasarımı savunan özgür bir ruh” olarak tanımlanan Perriand’ın tasarımlarındaki minimal ve işlevsel algısı da seçkinin odak noktalarından biri.