MODANIN ZAMAN ALGISI

  • 315 SHARES

Covid-19 sebebi ile ertelenen “About Time:Fashion and Duration”, 7 Şubat 2021’e kadar Metropolitan Museum of Art Costume Institute’un ana sergisi olacak.

Her sene MET gala ile açılan Metropolitan Museum of Art Costume Institute sergisi, Covid-19 sebebi ile ertelenmişti. Geçtiğimiz hafta açılabilen “About Time:Fashion and Duration”, müzenin 150. yıldönümü için moda tasarımının geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek arasında kurduğu bağlara odaklanıyor. Fransız filozof Henri Bergson’un süreklilik ilkesi ile şekillenen kürasyon, 1870’den başlayarak moda tarihçesini 60 dakika içinde görsel olarak sunacak bir formatta oluşturuluyor.

Her dakikanın bir materyal ile birleştirildiği seçkide, modanın tekerrürden ibaret doğasının altı çizilmeye çalışılıyor. Form, motif, materyal, desen ve teknik gibi unsurları benzeyen farklı dönemlerden tasarımların arasında bir bağ kuran sergi, 1870’lerden siyah tül bir elbiseyi, Alexander McQueen’in 1995’te tasarladığı “Bumster” isimli etekle bir araya getirerek, kıyafetlerin kendi aralarında bir diyalog kurmasını sağlıyor. “About Time:Fashion and Duration”, 7 Şubat’a kadar Costume Institute’da görülebilir.