MARCEL BROODTHAERS’İN ŞAİRANE GÖRSELLİĞİ

  • 20 SHARES

Moskova’da bulunan Garage Museum of Contemporary Art’taki sergi “Marcel Broodthaers: Poetry and Images”, sanatçının tarifi ile “Görsel sanat ve şiirin iç içe geçtiği ve simültane bir şekilde birleştikleri” 80 eserine yer veriyor.

Marcel Broodthaers, 12 yıllık sanat kariyerine 115 sergi sığdırabilmiş bir sanatçı. Moskova’da bulunan Garage Museum of Contemporary Art ise 10’ncu yıldönümünü Belçikalı sanatçıya adadığı “Poetry and Images” adı altındaki sergi ile kutluyor. Aynı zamanda Broodthaers’in dili kullanımı ve eleştirel becerisinin Rus sanatçılar üzerindeki etkisini de inceleyen seçki, bu kritik beceri ile müzenin de açıldığından bu yana bir kurum olarak değerlerini yeniden etraflıca düşünmesine yol açıyor.

Broodthaers’in erken dönem işlerinden filmlerine, Museum of Modern Art, Department of Eagles’daki enstalasyonları ile farklı disiplinlerde dili nasıl kullandığına dair örnekler barındırıyor. Sanatçı, yazı ve imajlar arasında kurduğu bu güçlü ilişkiyi, şair, gazeteci ve tek başına kendi kavramsal müzesini kuran küratör kimliklerine borçlu.

Garage Çağdaş Sanat Müzesi
Krimsky Val, 9, 32, Moskva,
Rusya, 119049