MADE IN CALIFORNIA

  • 152 SHARES

London Design Museum’un California: Designing Freedom sergisi, Made in Italy’nin yerini Designed in California’nın aldığını anlatıyor.

London Design Museum’ın web sitesini ziyaret ettiğinizde güncel sergiler sayfasında karşınızda Kaliforniya’nın 1960’lar tasarım estetiğini irdeleyen California: Designing Freedom sergisi çıkacak. Kürasyonun varlık sebebini açıklayan paragrafın girizgahı oldukça iddialı. Designed in California yeni Made in Italy… Apple’ın her ürününde iftiharla kutusuna entegre ettiği Kaliforniya’da tasarlanmıştır cümlesi günün sonunda ürün satmak için kaçınılmaz bir mottoya dönüşüyor ve gün geçtikçe daha çok tasarım markası marka kimliğine bir tutam Kaliforniya ekliyor. Söz konusu tasarım belgeselleri olduğunda elinizi attığınız her taraftan çıkan Eames güzellemeleri, Kaliforniya estetiğini A’dan Z’ye incelerken London Design Museum’ın neden yeniden bu topa girdiğini, tasarım alanında iredelencek birçok bakir konu varken neden temcit pilavını yeniden ısıtıp masaya koyduğunu haklı olarak sorgulayabilirsiniz. Tam bu noktada şaşırma nidası için derin bir nefes alın. Mid-century tasarımları ve Kaliforniya birçok yönetmenin masasından geçmiş olmasına ragmen, global eleştiri tarafında nadir küratörün masasına oturuyor. İnanması güç olsa da aslında London Design Museum tasarım tarafında çok konuşulan ama az irdelenen bir tarafı çatısı altına taşıyor. Karşıkültür döneminden başlayıp Silikon Vadisi’ne kadar gelen zaman diliminde yerel ve global teknoloji tasarımlarına yön verenleri inceleyen sergi, teknoloji kültürünün tasarım tarafını masaya yatırıyor.

Serginin küratörleri Justin McGuirk ve Brendan McGetrick bildiğiniz sularda yüzmekten de çekinmiyor ve Jobs ile Wozniak’ın tanışma hikayelerini de sergiye dahil ediyor. Tabii coğrafyanın gay kültürü de serginin azımsanamayak bir parçasını gökkuşağı renklerine boyuyor. Google’ın sürücüsüz arabasından, Snapchat’in gözlüklerine ve Wired’ın ilk edisyonuna kadar giden sergi 57 sene boyunca Kaliforniyada olup bitenleri birkaç saat içerisinde dolaşmanıza olanak veriyor. Tabii dönem dahilinde olabildiğince hipi akımı da sergiye dahil oluyor.