LEVITT’İN GÖZÜNDEN BAKMAK

  • 79 SHARES

Sokak fotoğrafçılığının üstadlarından Helen Levitt’in 1930’larda fotoğrafladığı New York sokakları ile Viyana Albertina Müzesi’nde karşılaşmak mümkün. Gerçeküstü ve ironik fotoğrafları şehirde görmek için ise son tarih 27 Ocak.

1930’larda yoksul kabul edilen Aşağı Doğu yakası, Bronx ve Harlem’in sokakları. Fotoğraf makinesini çıkarıp bu muhitlerdeki günlük yaşamı, çocukları fotoğraflamayı aklına ilk getiren isimlerden Helen Levitt. Gözü hep ironik ve sürreal enstantaneleri arıyan Levitt, dinamik kompozisyonları ile hala yerine başka bir isim koyulamayan bir fotoğrafçı. Mizahı karelere dahil eden, teatral olandan beslenen işleri bu günlerde Viyana’da Albertina Museum’da bir retrospektifle hatırlanıyor.

Fotoğrafçıya ait 130 işten oluşan sergi, erken dönem tebeşirle çizilmiş sürrealist işlerinden, 1938 yılında Walker Evans’ın desteğiyle New York metrosundaki yolcuları gizlice fotoğrafladığı eserlerine ve 1941 yılında New Mexico fotoğraflarından oluşuyor. 1959 yılında renkli fotoğraf çekmeye başlayan Levitt, sanatsal bir ifade biçimi olarak renkleri kullanan ve 74 yılında ilk kez New York Museum of Modern Art’ta bir sergiyle bu eserlerini sergileyen sanatçıya ait bu retrospektif fotoğraf severleri uzun bir süre mutlu edebilecek bir kürasyona sahip.