LEO’NUN MEZATI

  • 190 SHARES

Geçen yıl Saint Tropez’de 45 milyon Dolar satış hacmine ulaşan sanat müzayedesinden sonra, Leonardo DiCaprio Foundation çatısı altındaki müzayede bu yıl güvenlik sebebiyle online düzenlenecek.

Muhtemelen her Art Basel’de ve Venedik Bienali’nde, kasketi, sakalı ve Ray-Ban’lerinin ardına saklanan Leo, çoğumuzda optik illüzyonlara sebep oluyor. Leo muydu değil miydi sorusunu aklımızda evirip çevip, beynimizde hızlı bir data taraması yaparken kimliği tam belirlenemeyen şahıs yanımızdan geçip gidiyor. Eğer bashi geçen gerçekten Leonardo DiCaprio ise herhalde kolunun altında birkaç Urs Fischer, Hirst, Koons ve Sterling Ruby ile pavyonu terk ediyor.

Önümüzdeki ay Leo, bahar temizliğine girişiyor ve 2008’de kurduğu Leonardo DiCaprio Foundation’ın çatısı altında sanat koleksiyonunu satışa çıkarıyor. Satışından elde edilecek gelir tabii ki kuruluşun ana amacı olan çevreci duruşu desteklemek için harcanacak. Kurulduğu yıldan beri 50 farklı ülkede 200’den fazla projeyi başarıyla tamamlayan LDF’ın bu yıllık mezatından birkaç milyon dolar elde etmek amaçlanıyor. Bu amaç uğruna Leo, Urs Fischer, Frank Gehry, Damien Hirst, Thomas Houseago, Jeff Koons, Pablo Picasso, Sterling Ruby, Ed Ruscha, Rudolf Stingel, Lawrence Weiner ve Jonas Wood’a ait eserlerini en yüksek teklifi verenin ellerine teslim ediyor. Online gerçekleşecek mezat için tekliflerinizi 10-23 Ağustos tarihleri arasında verebilirsiniz.

Görsel kredisi: Elizabeth Peyton (b. 1965), Leonardo, February 2013, oil on panel, 25 x 19 in. (63.5 x 48.2 cm.)