LEIBOVITZ’IN İLK YILLARI

  • 73 SHARES

“Annie Leibovitz: The Early Years, 1970–1983” bir moda fotoğraf kitabı değil. Taschen yayınlarından çıkma yeni kitap, fotoğrafçının kariyerine Rolling Stones’a bir turnede eşlik ederek başladığı günleri yad ediyor.

Amerika’ya ait yarım yüzyıllık bir fotoğraf arşivi karıştırılsa, Annie Leibovitz ilk karşılaşılan isimlerden biri olur. Zira fotoğrafçının geçmişi sadece moda dergilerine çektiği kapaklarla sınırlı değil. Kendisi ülke tarihinde yer edinmiş politikacılar, sanatçılar, sporcular ve iş adamlarının gülümsediği bir objektifin arkasında 50 seneden fazladır durmakta bu yüzden de Amerikan kültürünün nasıl aksedildiğine dair belirleyici rol oynamış bir isim. Amerikanın kolektif bilincine ünlü olmadan önce sızmayı başaran fotoğrafçıya dair Taschen yayınlarından çıkan yeni kitap “Annie Leibovitz: The Early Years, 1970–1983” da tam da bu döneme odaklanıyor.

Fransa Arles’daki Luma Foundation’da gerçekleşmiş serginin kataloğu niteliğindeki yayın, Leibovitz’in San Francisco Art Institute’da ressamlık eğitimi alırken fotoğrafçılığa kayması kararıyla başlayan dönemden start alıyor. Daha öğrenciyken Rolling Stones’u turnedeyken fotoğrafladığı röportaj serisi sonrasında Vietnam Savaşı protestoları, Apollo 17 lansmanı, John Lennon ve Yoko Ono’ya düzenlenen suikast öncesi çektiği fotoğraflarıyla görsel hafızada yer ederken, bu dönemde birebir kurduğu yakın ilişkilerle Muhammed Ali, Mick Jagger, Patti Smith, Joan Didion ve birçok ismin güvenini kazandı. Her ne kadar kitabı bir araba serisi süslese de, California otoyollarında geçen kısım kitabın sadece bir kısmını oluşturmakta. Annie Leibovitz kadrajından örsel bir Amerikan tarihçesi için 40 Euro vermenin değeceğini düşünmekteyiz.