JOSEF ALBERS’İN SES DALGALARI İLE İLİŞKİSİ

  • 46 SHARES

Josef Albers’in 1950 ve 1960’larda albüm kapakları tasarladığını biliyor muydunuz? Bu haber vesilesiyle öğrendiğiniz bu bilgiyi, görsel hafızanıza sabitlemek için New York David Zwirner Gallery’e bekleniyorsunuz.

“Sonic Albers”, Josef Albers’in müzik disiplini ile olan ilişkisini irdeleyen bir seçkiden oluşuyor. Josef and Anni Albers Foundation ile ortaklaşa düzenlenen sergi, sanatçının eserlerinin daha önce değinilmemiş bu melodik yüzüne odaklanmakta. Albers’in 1950’lerin sonu ile 1960’ların başında tasarladığı albüm kapakları, yaptığı resimler, cam işleri ve çizimleri üzerinden geniş bir seçkinin sunulduğu kürasyon, aynı zamanda imzası olan renk ve mekansal form gibi başlıkların da vurgulanmasını sağlıyor.

Müziğin kompozisyon ve yapısını her daim bir ilham kaynağı olarak gören Albers, eserlerinde kullandığı renkleri müziğe benzettiği 1963 yılındaki “Interaction of Color” yazısında müziği duymayı tonlar arasındaki farkı, yerleşimi ve uzaklığı fark etmeye benzetirken aslında bu doğrultuda şekillenen eserlerinin de bir açıklamasına yer veriyor. Bu iki disiplinin örtüşen yönlerini görsel olarak da deneyimlemek isteyenler 16 Şubat’a kadar David Zwirner Gallery’i ziyaret etmeli.

537 West 20th Street New York