JOHANNESBURG’DA BİR ARKA BAHÇE

  • 22 SHARES

14 Nisan’da Lehmann Maupin’in Londra’daki galerisinde açılan “The Backyard is My World” isimli sergi, Güney Afrikalı sanatçı Robin Rhode’un lokasyonu sabit multidisipliner işlerinden oluşuyor.

Robin Rhode’un Londra’da 2011’den bu yana düzenlenen ilk kişisel sergisi “The Backyard is My World”, sanatçının 10 yıldır ailesinin Johannesburg’daki evinin arka bahçesinde ürettiği fotoğraf ve animasyon işlerinden oluşuyor. Sabit bir lokasyonu sanat pratiği ile farklı destinasyonlara dönüştüren Rhode, bu alanı bir açık hava stüdyosu olarak kullanıyor.

Uzun bir süredir aynı alanda eserler üreten sanatçı için bu arka bahçe rahatlık, neşe ve güveni sembolize ederken, çocukluğu ile direkt bağlantılı olduğu için kreatif sürecini de tetikliyor. Pandemi ile birlikte evlerimiz ile olan ilişkimizin yaklaşık bir senedir başka bir boyuta evrildiği bu dönemde, sanatçının 2000 yılından bu yana fokusunu verdiği temalar daha da anlamlanıyor. Duvarı kanvası olarak benimseyen Rhode’un, açık hava olmasına rağmen dört duvar arasındaki yaratıcılığını gözlemlemek herkese ilham verebilir. Seçki 6 Haziran’a kadar galeride görülebilecek.