TERK ETMEK ZORUNDA BİR AİLE

  • 52 SHARES

Elmgreen & Dragset, yeni sergisinde bir aile evi kurgusu yarattı: Brexit yasası yüzünden İngiltere’den Almanya’ya geri dönen Alman bir aile…

Önümüzdeki Eylül’de gerçekleşecek “komşuluk” temalı 15. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü üstlenen sanatçı duo’su Elmgreen & Dragset’in bienal ile alakalı hazırlıkları devam ediyor. Kürasyon kararlarını görmek için Eylül’ü merakla beklerken de, kendilerinin sanat gündeminde ne olduğunu güncel sergilerinden anlamaya çalışıyoruz. İkilinin şu anda gösterimde bir solo sergileri var; Almanya, Krefeld’de. Üstelik bu sergi “The Newcomers” (orijinal Almanca adıyla da Die Zugezogenen), 27 Ağustos’a kadar gösterimde; yani İstanbul Bienali’nden birkaç hafta önce kaldırılacak.

Sergide, ikilinin çalışmalarında her zaman üzerine eğildiği sosyal meseleler ve bunun ailevi ilişkilere yansımasını görüyoruz. Brexit yasası yüzünden İngiltere’den Almanya’ya geri dönme kararı almış Alman bir aile, Avrupa’nın değişen düzenini temsil ediyor. Halen paketli duran eşyalar da var; gayet güzel yerleştirilmiş olanlar da. Enstalasyonda, sanatçının heykelleriyle birlikte, hazır satın alınmış mobilyalar ve eşyalar da yer alıyor. Sosyo-kritik mizahlarını, Avrupa gündemindeki aktüel durum üzerinde “terk etmek zorunda kalmak” konseptiyle gördükten sonra; Türkiye’yi nasıl yorumlayacaklarına dair merakımız daha da artıyor. ‘The Newcomers’ sergisi, Krefeld’e gitmek ve Eylül’de bienal hakkında yapacağınız yorumları artırabilmek için gayet ilginç ve doğru bir neden.