PENN VE TUVAL İLİŞKİSİ

  • 126 SHARES

Irving Penn’in moda fotoğrafçısı olduğu konusundaki iddialarınızı duyar gibiyiz, lakin kendisi 20. yüzyıl sanatına bir dönem yaptığı resimler ile de katkıda bulunmuş bir isim. 13 Ekim’e kadar sanatçını bu yönünü New York’ta keşfedebilirsiniz.

Irving Penn’in dünya çapında yüzlerce fotoğraf sergisi gerçekleşmiş olsa da sanatçının ilk resim sergisi 2018 yılında içinde bulunduğumuz şu günlerde New York’ta gerçekleşiyor. Fotoğrafçı kimliği ile tanınan Penn’in kariyerine aslında çizim ve resim ile başladığı, henüz genel geçer bir bilgi olarak yer etmemiş durumda. New York’taki Pace Gallery ise bu bilgiyi yaymak için sanatçının resimlerinden oluşan bir sergiye 13 Ekim’e kadar yer veriyor. Sanatçının 1980’lerden 2000’lere kadar yaptığı “mixed-media” resimlerine yer verilen kürasyon, Penn’in 90 yaşına kadar sürdürdüğü kreatif başarısının gizli kalmış örneklerinden oluşuyor.

Penn’in resimlerinde materyal, form ve renkler ile yaptığı deneysel çalışmalara, Henri Matisse, Giorgio Morandi ve Fernand Léger gibi isimlerden ilhamlar eşlik ediyor. Soyut resimler, sanatçının fotoğraflarında kullandığı güçlü karakterleri gereği benzer bir teknik ile oluşturuluyor. Kolaja benzer birçok katmandan oluşan işler, sanatçının fotoğrafladığı nesnelerin üstünden sulu boya, mürekkep, kum ve bazen arap zamkıyla geçmesiyle yaratılmakta. Sergiye ek olarak Irving Penn Foundation’ın Pace ve Pace/MacGill galerileri ile bu seçkiden hareketle sanatçıya dair bir katalog da hazırladıkları bilinmekte. Katalogda ayrıca sergini küratorü ve yazar David Campany’nin sanatçıyla ilgili makalelerine de yer verilirken, seçkide yer alan 30 işin de detaylı bir analizi yapılıyor. Olur da sergiyi kaçırırsanız, kataloğun benzeri bir görev göreceğini aklınızda bulunmalı.