İNTERAKTİF SANAT DENEYİMİ

  • 340 SHARES

Acture Art, Unreal City seçkisi ile Londra’nın 24 farklı lokasyonunda sanal gerçeklik ve sanat bağlantılarını 5 Ocak tarihine kadar bir araya getiriyor.

Son zamanlarda ziyaret edemediğimiz galerileri her ne kadar dijital ortamlarda ziyaret edebiliyorsak da, bir an önce fiziksel sanat deneyimlerinin yolunu gözler durumdayız. Zira dijitalleşmenin her türlü nimetlerinden yararlanıyor olmak, sanat ve sanat eserlerinin deneyimlenmesi konusunda görüş ayrılıklarının var olmasına neden oluyor. Kimileri dijital ortamlarda dahi olsa “sanat sanattır.” cümlesini savunurken, kimileri deneyimleme kelimesinin izleyici ve eser bağlantılarındaki iletişimine değiniyor. Yeni nesil sergiler bir süredir hayatımızda varlığını sürdürüyor; artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve karma gerçeklik.

Belirttiğimiz gerçekliklere sanat dokunuşları ekleme gayesinde olan Acture Art, 5 Ocak 2021 tarihine kadar uygulama (Acture Art) üzerinden erişebileceğiniz Unreal City sergisi ile Londra’nın en büyük AR sanat festivaline de zemin hazırlıyor. Olafur Eliasson, Cao Fei, Alicja Kwade, Koo Jeong A, Marco Brambilla ve Tomás Saraceno, KAWS, Bjarne Melgaard ve Darren Bader gibi sanatçıların eserlerini Londra’nın 24 farklı lokasyonunda deneyimleme şansı sunan uygulama aynı zamanda konum ve sanat eserleriyle bir süredir seyahat edemediğimiz şehrin siluetlerine de hatırlatma yapıyor.