Sürreal ve MİSTİk İNGİLİZ MANZARALARI

  • 179 SHARES

26 Ekim 2016 – 5 Mart 2017 tarihleri arasından Tate Modern, İngiliz ressam Paul Nash’in en eşsiz eserlerine ev sahipliği yapıyor. Yazı Berrak Damlacık.

İngiliz manzara ressamı, sürrealist ve savaş sanatçısı olarak bilinen Paul Nash yirminci yüzyılın en önemli İngiliz sanatçılarından biri olarak tarihe geçmiş isimlerden birisi.
Erken dönem çalışmaları itibariyle yaşadığı topraklar olan İngiltere (özellikle sahil kesimleri) manzaralarına odaklanan ressam, eserlerinde farklı manzaraların tarihi değerlerinin yanı sıra, boyutlarına odaklanırken derinlikli çizgilere oldukça fazla yer vermiştir. 1910’lu yıllarda başladığı eserlerinde esinlendiği manzaraların yerini ise 1940’larda sürreal boyutlu savaş sahneleri ve soyut resimler almaya başlamıştır.

paul-nash-the-rye-marshes-1932-paul-nash-tate
Paul Nash, The Rye Marshes, 1932, Paul Nash Tate

paul-nash-totes-meer-dead-sea-1940-1-tate-moder
Paul Nash, Totes Meer (Dead Sea), 1940-1, Tate Modern

Çokça sembolizm içeren çalışmaları, mistik değerlerle çevrelenerek alışılmışın dışına çıkmayı başarmıştır.
Nash’in ilk dönem çalışmalarından başlayarak, ikonik İkinci Dünya Savaşına kadar uzanan resimleri İngiliz modern sanatında da oldukça değer görmektedir. Sanatçının kariyeri boyunca esinlendiği farklı alanları ortaya koyan Paul Nash sergisi 26 Ekim tarihi itibariyle Tate Modern’de görülebilir.
Daha fazla detay için; tate.org.uk