HORST İSTANBUL’DA

  • 136 SHARES

“Moda ve Portreler” başlıklı bir sergiye, İstanbul’un geçmişinden, kimsenin görmediği birkaç fotoğrafı dahil edin ve aralarındaki şaşırtıcı uyumu tahayyül edin. Sonuç sizi Horst P. Horst’un İstanbul’daki sergisine götürecek.

1930’ların başında Vogue Paris’in baş fotoğrafçısı George Hoyningen-Huene’in yerine geçen Horst, ilerleyen zaman içerisinde fotoğraflarıyla dikkat çekmeye devam ediyor ve Vogue dergisinin Fransız, İngiliz ve Amerikan edisyonlarında fotoğrafları basılmaya başlanıyor. Bu doğrultuda ilerleyen Horst, daha sonra Vogue’un İngiliz edisyonunda editörlük yapan Diane Vreeland, ışık ustası olarak adlandırılan fotoğrafçıyı, özellikle moda dünyasındaki üst tabaka insanların portre fotoğraflarını çekmek üzere ikna ettiğinde Horst, bugün hala konuşulan portrelerini hayata geçirmeye başlıyor.

60 yıllık kariyeri boyunca hatırı sayılır kareler yakalayan Horst, Horst P. Horst Estate ve The Art Design Project Miami işbirliğiyle İstanbul’da, Leica Gallery’de eserleriyle ağırlanıyor. Yves Saint Laurent, Coco Chanel, Cy Twombly, Paloma Picasso gibi isimlerin portreleri Leica Gallery’de konumlanırken, moda dünyasına eklemlenen bir diğer nokta eski İstanbul oluyor. Horst’un İstanbul serisinden oluşan fotoğraflar, dünyada ilk kez burada sergileniyor. 24 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek olan Horst: Moda ve Portreler sergisini takviminize not etmenizi öneriyoruz.