GÜNLÜK RUTİN FORMU

  • 107 SHARES

Yaşam tarzının bir yansıması olan ev dekorasyonunun 1920’lerde başlayan tasarım döngüsünü yüz yıllık devinimiyle bir araya getiren, Home Stories: 100 Years, 20 Visionary Interiors seçkisi için son tarih 23 Ağustos.

Konfor kelimesinin sözlük anlamına denk gelme potansiyeline sahip bir yeri düşünmenizi istesek, nereleri sıralardınız? Eğer sorunun cevabına ‘’ev’’ yanıtını verdiyseniz Vitra Design Museum’daki Home Stories: 100 Years, 20 Visionary Interiors seçkisine göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu dört duvardan oluşan yapıların içerisindeki tasarımlar, yaşam şeklinizin yansımasını ve rutin kelimesinin rahatlıkla olan kombinasyonunu işaret ediyor. Evinize dahil ettiğiniz her bir parçanın ifade biçimine dönüşmesinden hareketle bir araya getirilen seçki, son 100 yılda gerçekleşen toplumsal, politik, kentsel ve teknik değişimlerin iç tasarıma ve parçaların kullanım şekillerine odaklanıyor. 1920’lerde açık alan ev planlaması, 50’li yıllarda ev aletlerinin yükselişiyle harmanlanıyor. 60’larda özerklik kavramının tasarıma dahil olması 70’li yıllarda insanların çatı katı yaşamına olan hayranlığını kanıtlıyor.

Seçki, Adolf Loos, Finn Juhl, Lina Bo Bardi ve Assemble gibi mimarlar tarafından yaklaşık 20 ikonik iç mekan tasarımına değinirken Andy Warhol, Cecil Beaton ve Elsie de Wolfe’u da bir araya getiriyor. Tasarımcı, mimar ve sanatçılar tarafından şekillenen projeler aynı zamanda iç tasarımın sadece mimari ve tasarım ürünü olmadığını, güzel sanatların da bu disiplinde kendine yer edindiğini kanıtlıyor.