GIACOMETTI BILBAO’DA

  • 108 SHARES

Sanatçının eşi Annette Giacometti tarafından Paris’teki Fondation Giacometti için bir araya getirilmiş 200 heykel, resim, çizim ve arşiv materyallerinden oluşan sergideki eserlere bir de Guggenheim Bilbao ışığında bakın.

Sanatçıya adanmış yüzlerce retrospektiften biri olsa da Guggenheim Bilbao’nun mimarisi ile birleştiğinde etkileyiciliği ikiye katlanıyor. Ressam babası Giovanni Giacometti’nin resim ve heykelle tanıştırdığı sanatçının erken dönem işlerinden yola çıkan seçme, sanatçının Paris’e taşındıktan 4 yıl sonra, 1922 yılında Montparnasse Rue Hippolyte-Maindron’da kiraladığı 23 metrekarelik stüdyosundan çıkma eserler ile devam ediyor.

Giacometti’nin 40 yıllık üretiminin görsel bir özeti nitelğindeki retrospektif, sanatçıya dair bu türde sergileri neden sıklıkla görmek istediğimizin da kanıtı. Eserlerini her görüşünüzde size farklı bir perspektif sunmayı başaran Giacometti, mekan algısı ile oynayan işleri ile Guggenheim Bilbao’nun mimarisinde etkileyiciliğini ikiye katlıyor. Modern sanatta, heykel üzerine yeni tartışma alanları açan işlerindeki ilham kaynakları ise hep yakınındaki insanlar ve nevi şahsına münhasır insan figürleri. Giacometti’nin insan figürüne nasıl yaklaşılacağına dair fikirlerini, ve kendi dönemi sonrası sanatçılar için yarattığı soruları deneyimlemek için 24 Şubat’a kadar zamanınız var.

Guggenheim Bilbao
Avenida Abandoibarra 2 48009
Bilbao, İspanya