FRIEZE’İN NEW YORK HALİ, PART I

  • 48 SHARES

Bir hafta sonuna sığabildiği kadar sanat.

Brexit, Trump ve olası Le Pen tehdidinin ekonomik yansımaları ile çalkalanan sanat dünyası, Frieze New York’un halka açık tarafını bir hafta sonuna sığdırma vesilesiyle kısıntıya gitti malumunuz. Zaman tarafında gidilen kısıntı, fuarın sponsorları sayesinde neyse ki galerilere yansımıyor, bilakis Haziran ayında yapılan açıklamada stand ücretlerinin düşürüldüğü açıklanıyor. Yani, sanat dünyası politik ve ekonomik dengesizliğin üzerinden bir şekilde gelmeyi başarıyor. (Şimdilik.) Üstelik Frieze Fuarları Direktörü Victoria Siddall, gün sayısının düşürülmesinin fuara zarardan çok yarar sağlayacağını düşündüğünü, önermesinin tecrübeyle sabit olduğunu ve gün sayısının azalmasına rağmen katılımın 2016’ya göre artmasını beklediklerini de basın bülteninin notlarına ekliyor.

Ön izlemesinin 4 Mayıs’ta başlayacağı fuar 5 Mayıs’ta tüm izleyicilere kapılarını açacak ve 7 Mayıs itibarıyla da açılan tüm kapılar yine aynı hızda ve tabii New York’tan beklediğimiz bir after party ile kapanacak. Haliyle bu bahar yolu NY Frieze’e düşeceklerin normalden biraz daha hızlı hareket etmesi şart olacak. Tam bu noktada bu hafta sonunda New York’un sanata dair vadettiklerinden maksimum seviyede yararlanmak için önceden hazırlık yapmanız ısrarla tavsiye olunur. Tavsiye dahilinde, yine New York’ta olup Frieze aktif katılım göstermeme olasılığınızı da göz önünde bulundurarak Frieze süresince galerilerde olup bitenlere göz atmak isterseniz okumaya devam ediniz.

David Zwirner Gallery
Galeri, Mart ve Nisan sonunda açtığı 4 sergisiyle Frieze boyunca açık olacak. Christopher Williams’ın açık mektubu, Open Letter: The Family Drama Refunctioned?’ın 20 Mayıs’taki kapanışından önceki son iki hafta sonu gösterimlerinden birini bu hafta sonuna denk getirmek isteyebilirsiniz. Ve galeri dahilindeki Felix Gonzalez-Torres, Llyn Foulkes ve Raymond Pettibon’un işlerine bakma şansını da aynı anda bulabilirsiniz.

Sperone Westwater
İkinci kez Helmut Lang’ın solo sergisini galerisi sahilinde ağırlayan Westwater tasarımcı/sanatçının işlerini Frieze’den bir önceki hafta sonunda kaldırıyor. Frieze süresince Ali Banisadr’ın işleri sergilenecek. Açılış tarihi 4 Mayıs.

Mnuchin Gallery
45 East 78 Street’teki Mnuchin, Frieze boyunca kapılarını hayli popüler bir isim eşliğinde açık tutuyor. Cindy Sherman’ın 1981’den 2011’e kadarki işlerini kapsayan Once Upon a Time’ı hala görmediyseniz…

The Pace Gallery
Bilindik isimlerden dem vurmuşken Chealse’deki The Pace Gallery size, 4 isim biden vadediyor. Calder/Miro: Constellations, Richarsd Tuttle, David Hockney ve Qui Xiaofei.

Cheim & Read
Sean Scully’nin yeni resim, çizim ve heykel serisinin açılışını Mart sonunda yapan galeri Frieze boyunca Wall of Ligth Cubed sergisiyle açık olacak.

Açılış görseli: David Zwirner Gallery, Chelsea

Cheim & Read Gallery, Chelsea