FRIEZE LONDON

  • 7 SHARES

Bu yıl 15. kez düzenlenecek olan Frieze London Art Fair, bu hafta perşembeyi pazar’a bağlayıp Regent’s Park’da geçirilecek bir long weekend’i hak ediyor.

5-8 Ekim tarihleri arasında Londra’da düzenlenen sanat fuarı Frieze-dürüst olmak gerekirse- muadillerine göre daha farklı, daha nitelikli bir konumda. Örneğin, fuarlarından bağımsız, çağdaş sanatı ve kültürü, hem akademisi hem de dergisiyle destekliyor.

1991
Frieze, 1991’de Amanda sHARP, Matthew Slotover ve Tom Gidley tarafından öncelikle dergi olarak kuruldu. 2003’te ise Frieze ekibi, Regent’s Park’ta ilk sanat fuarını düzenledi. Ve böylece Frieze, sanat takviminde senelik bir etkinliğe dönüştü. Geçen yıl ise Veverly Hill’den WME-IMG şirketi, Frieze’e ortak oldu.

2000
Frieze Masters’ın Frieze London’dan tek farkı, 2000’den önce üretilen eserleri kapsıyor olması. Post-milenyum, Frieze London’da. Her iki fuar arası uzaklık ise, yürüme mesafesinde. İlk kez bu yıl, geçtiğimiz Temmuz’da Regent’s Park’ta Frieze Sculpture açılmıştı. Ve bu heykel bölümü de 8 Ekim’e kadar gösterimde olacak.

2012
Londra’da başlayan Friee tradisyonu, 2012’de New York’a yayıldı. Böylece, mayıs, Frieze New York’un; ekim ise FriezE Masters ve Frieze London’ın ayı olarak ajandalara kazındı. Frieze Masters ve Frieze London, her sene 60 bin’i aşkın ziyaretçi alıyor. Ve yaklaşık 1.000 sanatçının eserleri sergileniyor.

Açılış görseli:John Chamberlain, FIDDLERSFORTUNE (2010), Gagosian, Frieze Sculpture 2017.
Fotoğraf: Stephen White