EVRENSEL BİRLİKTELİK

  • 281 SHARES

Christie’s 30 Mart’ta satışa sunacağı Caillebotte to Calder: Itinerary of a Passion seçkisi ile Paris’in sanat tarihini irdeliyor.

Her şehrin kendisi ile özdeşleşmiş disiplinleri vardır. Sanat bakış açısı ile bir önceki cümlemizi mercek altına alacak olursak Fransa’yı bu denkleme dahil edebiliriz. Penceremizi biraz daha daraltıp spesifik olarak yirminci yüzyılın ilk yıllarından ve de modern sanattan bahsettiğimiz de ise School of Paris fenomeni ile karşılaşırız. Öyle ki, 19. yüzyılda Paris başta olmak üzere Fransa, empresyonizm ve post-empresyonizmin yenilikleri ile sanat nosyonun merkezi haline geldi. Modern sanatın özellikle de fovizm, kübizm, soyut sanat ve sürrealizm akımlarının doğdu yer olan Paris böylece ekol isim ile eşleşti.

Christie’s, Paris’in empresyonizmden School of Paris’e uzanan sanat anlayışını Caillebotte to Calder: Itinerary of a Passion ile bir araya getiriyor. 19. yüzyılın sonlarına ait birçok eseri bir araya getiren seçki Gustave Caillebotte, Edgar Degas, Jacques Majorelle gibi isimlere yer veriyor. Seriye Alexander Calder ve Raoul Dufy’e benzer Savaş Sonrası’nın bilinen sanatçıların da entegre olduğunu eklemekte fayda var.