Elton John’un Fotoğraf Koleksİyonu

  • 223 SHARES

Tate Modern Londra’da devam eden “The Radical Eye: Modernist Photography from the Sir Elton John” sergisi sanatçının geniş fotoğraf koleksiyonundan oluşuyor. 7 Mayıs tarihine kadar görülebilir. Yazı Berrak Damlacık.

Müzik dehası Elton John’un sanata olan ilgisi tabii ki de müzikle sınırlı değil. Ünlü sanatçının aynı zamanda görsel zevklerinden beslenen ve 7000’e yakın eserden oluşan bir fotoğraf koleksiyonu da bulunuyor. Tate Modern’da gerçekleşen sergi ise bu 7000 eserin sadece 1920 ve 1950 yılları arasında çekilen fotoğraflarına odaklanıyor. Sanatçı tarafından uzun yıllar içerisinde toplanan sergini parçaları arasında Man Ray’in bir portresi ve Matisse, Picasso ve Brenton gibi isimlerin fotoğrafları da yer alıyor. Fotoğraf severler için eşsiz bir bütün sunan sergide bazı eserler negatifleri eşliğinde sergileniyor.

margaret de patta, ice cube tray with marbles and rice, 1939
Margaret de Patta, Ice cube tray with marbles and rice, 1939

Alexander Rodchenko, Shukov Tower, 1920
Alexander Rodchenko, Shukov Tower, 1920

The Radical Eye: Sir Elton John kapsamında 70’den fazla sanatçının (Brassai, Imogen, Cunningham, André Kerész, Dorothea Lange, Tina Modotti ve Aleksandr Rodchenko) 150’den fazla eseri görülebilir. Yedi tema üzerinden şekillendirilen sergi, bahsi geçen sanatçıların modernist parçalarına odaklanıyor, bu özelliği ile de geleceğin fotoğrafçılık anlayışını şekillendiren eserleri görme imkanı sağlanıyor.
Kapak görseli kredi: Man Ray, Glass Tears, 1932