DUAYEN DİYALOGLARI

  • 3 SHARES

Zürih’teki Hauser & Wirth Gallery’de açılan Louise Bourgeois & Pablo Picasso: Anatomies of Desire sergisini ilginç kılan: Picasso’nun ilk kez bir kadın heykeltıraşla diyalog içerisinde olması. Görülmeye değer bu etkileşimin bir parçası olmanız için son tarih 14 Eylül.

Biri sanatını kanvas ve kağıtlara dökerken diğeri sanatına şekil vermeyi tercih ediyor. Farklı bakış açılarının yanında toplumsal olaylara olan müşterek tepkilerini sanatlarıyla yansıtan Louise Bourgeois ve Pablo Picasso, aynı zamanda dahil oldukları akımlarla da ortak paydada buluşuyor. Farklı jenerasyonlara mensup olmalarına rağmen düşünce yapıları paralel ilerleyen sanatçıları bir araya getiren sergi, düşüncenin sanat üzerindeki zamansızlığına işaret ediyor. 

Louise Bourgeois & Pablo Picasso: Anatomies of Desire’ın bir araya getirilmesindeki amaç, sanatçıların çalışmalarındaki farklılıkları ve seçici yakınlıkları biçimsel, tematik ve ikonografik olarak dille getirmek. Bununla beraber, sergi bünyesinde bulunan resim, heykel ve özel koleksiyon seçkilerinden oluşan 90 parça sergilenirken, Louise Bourgeois Studio ile iş birliği içerisinde organize ediliyor. Ayrıca, Basel’deki Fondation Beyeler ve Dallas’taki Nasher Sculpture gibi kurumların içerisinde bulunduğu serginin küratörlüğünü ise Louvre, Picasso Museum ve Centre Pompidou’nun bünyesinde farklı alanlarda boy gösteren Marie-Laure Bernadac üsteleniyor.

Hauser & Wirth Limmatstrasse 270 8005 Zürih