DALE CHIHULY’NİN CAM BOTANİĞİ

  • 77 SHARES

Biyolojik çeşitliliğin en fazla olduğu yerlerden biri olan Royal Kew Gardens, cama akıl almaz şekiller veren Dale Chihuly’e bahçesini açtı. Çağdaş açık hava müzesinde sanatçının şimdiye kadar elinden çıkan en zor işleri deneyimlemeniz mümkün.

Camdan karmaşık ve dinamik eseler yaratan Amerikalı sanatçı, unutulmaya yüz tutmuş cam sanatına eserleriyle her geçen gün katkıda bulunuyor. Sanatçı ustalığını işlerinde; göze imkansız gelen formları, inanılmayacak kadar ince olan camları ve devasa boyutlarıyla kanıtlıyor. Cam ustalığına bir de ışık oyunları eklenince kendinizi bakmaya doyamadığınız bir dünyanın içinde buluyorsunuz. Dale Chihuly hakkında değindiğimiz bütün noktaları Londra’da açılan yeni sergide bir arada görme imkanınız bulunuyor.

Sanatçının 32 eseri, Royal Kew Gardens’ın 13 noktasında ‘Reflections on Nature’ adı altında sergileniyor. Yakın zamanda restore edilmiş Temperate House’a özel olarak tasarlanmış 9 metrelik avize serginin dikkat çeken eserlerinden biri. Bununla beraber, havanın kararmasıyla eserler farklı bir boyuta geçiyor. Işık oyunlarıyla bahçeyi aydınlatan Chichuly, ziyaretçileri zamanlama konusunda ikileme düşürüyor. Sergi sadece cam eserlerle sınırlı kalmıyor elbet. Aynı zamanda Chihuly’nin farklı ölçekler üzerinde nasıl çalıştığını gösteren görseller, çizimler ve doğadan nasıl ilham aldığını anlatan kısa filmlere de sergide yer verilmekte. ¨Cam sanatının sınırları ne kadar zorlanabilir? ¨ görmek isterseniz 27 Ekim’e kadar vaktiniz var.