CHURCHILL AMERİKA İLİŞKİSİ

  • 71 SHARES

Sir Winston Churchill’in Amerika ile olan güncel ilişkisi için kıtanın batısına seyahat etmek gerekiyor. Hem de 19 Eylül’e kadar. Jackson Hole’daki Heather James Gallery, Churchill imzalı resimleri sergiliyor.

Öncelikle belirtmeliyiz ki Wyoming’de bizim tercih ettiğimiz bir sanat durağı olmamakla birlikte Heather James’in Amerika’da New York, San Francisco, Palm Desert’tan sonra galeri açmak için seçtiği şehirlerden biri bu eyalete bağlı Jackson Hole ve bu adreste 19 Eylül’e kadar Winston Churchill’in ressamlığına dair bir sergiye yer veriliyor. Churchill’in torunlarından Julian Sandys’in koleksiyonunda 11 yağlı boya tablodan oluşan sergi, politikacının 1920’lerden 1940’lara kadar resmettiği işlerine yer veriyor.

9 peyzaj, bir sahil şeridi ve bir still life’tan oluşan kürasyon, çoğunlukla Churchill’in arkadaşlarının evinde veya aile tatillerinde seyahat ettiği Fransa ve Fas gibi favori destinasyonlarında geçiyor. Politikacının resme merak salma öyküsü ise bir hayli ilginç. 1. Dünya Savaşı’nda Türkiye ile olan stresli dönem sonrası, 40 yaşlarında resme bir sakinleşme metodu olarak merak salan Churchill, Painting as Pastime adlı kitabında bahsettiği gibi: ” resim yapmak en zorlu dönemimde kurtarıcım olmuştur.” sözleriyle bu aktivitenin kendisi için bir hobiden fazlası olduğunu özetler. Görselleştirmek için 19 Eylül’e kadar vaktiniz bulunmakta.