CALDER/KELLY DOSTLUĞU

  • 76 SHARES

Aralarındaki yaş farkına rağmen sağlam bir dostlu kuran Alexander Calder ve Ellsworh Kelly’nin birbiri ile olan bağını bir sergi vasıtasıyla okumak isteyenler için rota New York Lévy Gorvy Gallery’i gösteriyor.

Galeri ortaklarından Dominique Gorvy, Alexander Calder ve Ellsworh Kelly arasındaki ilişkiyi bir öğretmen-öğrenci mentorluğundan çok mutlak özgürlükte transfer edilen bir vizyon alışverişi olarak değerlendirmekte. Aralarındaki 25 yaş ve Ellsworth Kelly Paris’te Ecole des Beaux-Arts’ta öğrenimini sürdürürken Alexander Calder’ın çoktan tanınan bir sanatçı mertebesine yükselmiş olması ise bu dostluğa engel teşkil etmememişti. New York’ta Lévy Gorvy Gallery’de açılan “Calder/Kelly” isimli sergi, iki sanatçının farklı disiplinlerdeki eserleri ile ortak bir vizyonu nasıl paylaştıklarının örneklerini sunuyor.

Sanatçıların birbirlerine hediye olarak verdiği eserlerin yanı sıra, mekan, uzaklık ve hareket gibi ortak kavramların bulunduğu işlere yoğunlaşan sergi, farklılıkların da uyum yaratabileceğini örneklendirmekte. 50 yıllık bir periyodda yaratılmış 300’e yakın işin sergilendiği galeride, iki sanatçını işleri üzerinden aralarındaki diyaloğu somutlaştıran kürasyonu görmek için 9 Ocak son tarih.

909 Madison Avenue New York, NY 10021