BRANCUSI VE DUCHAMP DİYALOĞU

  • 94 SHARES

Bu hafta New York’a seyahat etmek için geçerli sebeplerinize bir yenisini daha eklemek üzeresiniz zira Paul Kasmin Gallery’de perşembe günü açılacak olan Constantin Brancusi ve Marcel Duchamp dostluğuna adanan sergi görülmeye değer.

Sanat dünyasındaki bir dostluğa adanmış en yeni sergiden bahsetmek istiyoruz. 20 Eylül’de New York’taki Paul Kasmin Gallery’de açılacak olan “Brancusi& Duchamp: The Art of Dialogue”, arkadaşlıkları 1910 yılında başlayıp 50 yıla yayılan Constantin Brancusi ve Marcel Duchamp’ın 80’ten fazla işine yer verecek. Sanat tarihi profesörü Paul B.Franklin’in küratörlüğündeki seçki, özel koleksiyonlardan heykeller, objeler, fotoğraflar, film ve çizimlerden oluşan multidisipliner bir vizyon ile şekilleniyor. Şimdiye kadar Amerika’da ilk kez bu tarzda bir sergi gerçekleştirilirken, kişisel bağların kreatif süreçteki etkisini somutlaştıran eserler ise farklı bir sanatsal deneyimi mümkün kılıyor.

Brancusi’nin ikonikleşmiş heykellerinin yanı sıra sanatçıya ait fotoğrafik baskılara yer verilen seçki de, her ne kadar Duchamp ile farklı disiplinlerde işler yaratsalar da kullandıkları ortak temadaki eserler üzerinden bir korelasyon yaratılıyor. Erotizm, cinsiyet ve kinetik sergiyi gezerken en çok karşınıza çıkacak başlıklar arasında. Kürasyondaki bazı eserleri satın almanın da mümkün olduğu sergiyi görmek için 22 Kasım’a kadar vaktiniz bulunuyor.

515 West 27th Street, New York NY 10001