BİR BABA OĞUL İLİŞKİSİ ÜZERİNDEN RESİM VE SİNEMA

  • 36 SHARES

Bu analizi mümkün kılan ise Paris Musée d’Orsay’daki “Renoir Father and Son. Painting and Cinema.” isimli sergi. Bir baba oğul arasındaki ilginç ilişkinin ortaya çıkardığı kreatif diyaloğun kahramanları ise Pierre-Auguste ve Jean Renoir.

Ressam bir babanın yönetmen bir oğlu olduğu durumda, hele ki soyadlar Renoir’sa bu ilişkiyi incelemenin belki de en iyi yöntemi bir sergidir. Bunu akıl eden ilk müze olma ünvanı ise Paris’te bulunan Musée d’Orsay’a ait. Tümüyle görsel sanatlar üzerinden şekillen bir ilişkiye ve tarafların ikisinin de birbirine ilham olduğu bir diyaloğa sahip baba-oğul için ise bu etkileşimin başladığı nokta: Jean Renoir’ın babası Pierre-Auguste Renoir ve çağdaşlarının tablolarını sorgulaması.

Sergide, 19. yüzyıl resmine bir antitez olarak geliştirdiği yönetmen dili ile Jean Renoir ve babası Pierre-Auguste Renoir arasındaki kompleks ilişki, oğlun babasının resimleri için poz verdiği dönemdem ele alarak görselleştiren bir seçki ile şekilleniyor. Hem seramikte hem yönetmenlikte elleriyle çalışan ve bu yeteneğini babasına borçlu olan yönetmenin, bu mirası 20 yılını verdiği Pierre-Auguste Renoir biyografisi ile ödüllendirmesi ise serginin odağında yer alıyor. Resimler, film kesitleri, fotoğraf, kostüm, çizim ve belgeler ile multidisipliner bir boyutta incelenen bu bağı Paris’te incelemek için 27 Ocak’a kadar vaktiniz bulunuyor.