BASQUIAT’IN MICHEL STEWART ANISI

  • 2 SHARES

Grafik sanatçısı Michel Stewart’ın 1983 yılında hayatını kaybetmesi ile dönemin önde gelen sanatçılarının dayanışmasını konu alan Basquiat’s “Defacement”: The Untold Story sergisi 21 Haziran’da Guggenheim’da kapılarını açıyor.

Jean-Michel Basquiat’in New York’ta 1980’li yıların başında, döneme olan bakış açısı, kimliği ve kültürel rolünün biçimlendiği aktivist düşünce ile harmanlanmış eserleri Basquiat’s “Defacement”: The Untold Story başlığı altında bir araya toplanıyor. Guggenheim’da gerçekleşecek olan serginin kürasyonunu Chaédria LaBouvier üstleniyor.

Basquiat’s “Defacement”: The Untold Story sergisi, 1983 yılında East Village metro durağının duvarına grafitti yaptığı için New York polisi tarafından tutuklanan ve daha sonra hayatını kaybeden Afroamerikan sanatçı Michael Stewart’ı anmak için Basquiat’ın çizdiği Defecement (The Death of Michael Stewart) eserini baz alınarak başlıyor. Sanatçının orijinali çizimi ise Keith Haring’in stüdyosunun duvarında bulunuyor. Ayrıca, sergide Stewart’ın ölümünden sonra yarattığı yirmi tablo ile Basquiat’nın, siyahi kimliğini, polis şiddetine karşı protesto gösterilerini estetik bir dille incelediği eserlerini bünyesinde barındırıyor. Bunun yanında, Stewart’ın ölümünden sonra yayınlanan gazete kupürleri ve protesto afişleri de serginin bir parçası. Sergide, sanatçının ölümüne yanıt niteliğindeki resim ve denemeleri de görmeniz mümkün ki bunlara Haring’in Michael Stewart – U.S.A for Africa (1985), Andy Warhol’un Stewart’ın ölümüyle ilgili New York Daily News’ta yazdığı makale (1983) ve David Hammons’ın The Man Nobody Killed from 1986 baskısı örnek vereceğimiz eserler arasında. Dönemin sanatçı dayanışmasının bir örneği olan Basquiat’s “Defacement”: The Untold Story sergisi 21 Haziran – 6 Kasım tarihleri arasında Guggenheim’da gerçekleşecek.