BALLON ROUGE

  • 9 SHARES

İstanbul semalarında gezinmeye başlayan kırmızı balondan haberiniz var mı? Eylül sonuna kadar aynı şehirdeyiz, göçebe ruh kaçmadan peşine düşmeli.

Göçebe bir kolektif sanat projesi için doğru isim seçimi çok önemli çünkü projenin ruhunu anlamak için kısıtlı bir zaman dilimine sahibiz. Hem seyahat edebilen hem de ömrü çok uzun olmayan balonlar tam da bu duyguyu çağrıştırmıyor mu? “Ballon Rouge” bir senelik döngüyle farklı ülkelerde farklı küratör-sanatçı işbirlikleri üzerinden yürüyecek dinamik bir sanat projesi. Bir sene boyunca farklı küratörlerle farklı şehirlerde işlerini sergileme şansı edinecek umut vadeden sanatçılar için ise inanılmaz bir fırsat. Bu şansa sahip ilk isim de Merve İşeri olduğu için projeye İstanbul’da start verilmesi de bir o kadar anlamlı. Bu projenin kurucusu Helene Dumeil’in de belirttiği gibi iletişim ve erişimin sınırsız olduğu bir çağda sanatçıyı tek bir şehir ve küratörle kısıtlamak yerine bu spektrumu genişletiyor olmak çok yerinde bir düşünce tarzı. Merve İşeri de bu kolektif oluşumdan güç alarak “Her brain is a travelling white bullet” sergisini 8-28 Eylül tarihlerinde Boğazkesen Caddesi No:78’de görülebilecek.


Açılıştaki detay görselinin orijinal versiyonu: Merve İşeri, Position, 2017; kanvas üzeri yağlı boya, pastel boya ve akrilik (148.5 x 148.5 x 2.5 cm)