Francis Picabia MoMA’da

  • 199 SHARES

Farklı sanat anlayışıyla döneminin ve geleceğin sanatçılarına örnek oluşturan Picabia, Museum of Modern Art’da görülebilir. Yazı Berrak Damlacık.

“Başlarımız yuvarlak dolayısıyla düşüncelerimiz yön değiştirebilir” mottosundan yola çıkan Francis Picabia farklı medya alanlarında geliştirdiği 200’den fazla çalışması ile ilk defa Amerika Birleşik Devletleri – MoMA’da.

francis-picabia-promenade-des-anglais-midi-c-1924-25
Francis Picabia. Promenade des Anglais (Midi). c. 1924–25

Geçtiğimiz yüzyılın -ki belirtmek gerek ki modernistler için mükemmel bir dönem de değil- büyük modern sanatçılarından olan sanatçı, eserlerinde tekil üslubu kullanmaktan kaçınırken geliştirdiği resim, şiir, performans ve film gibi eserlerinde izlenimcilikten derin izler taşıyor. Dada hareketine de dahil olan ama kendini ifade etmek için ek olarak radikal soyutlama ve klasizme de başvuran Picabia resimlerindeki stratejiler ve şüpheci tutum ile çağdaş sanatçıların en avant-garde örneklerinden biri.

Francis Picabia. Révérence (Reverence). 19154-reverence_unframed

Picabia’nın farklı anlayışlar eşliğinde ‘şekli’ değiştiren, sanatın anlam ve amacını sorgulayan 125 resim ve diğer işlerden oluşan sergisi 19 Mart 2017 tarihine kadar The Museum of Modern Art’da görülebilir.

Kapak Görseli: Le lierre unique eunuque